Darmowy program do obróbki RAW

admin/ 13 maja, 2018/ Programy do fotografii/ 0 comments

Darmowy program do obróbki RAW

RAW THERAPEE

Najbardziej znany i rozbudowany darmowy program to RAW THERAPEE do pobrania ze strony producenta tutaj: https://raw-therapee.softonic.pl/  Osobiście kilkukrotnie instalowałem go na komputerze, ale za każdym razem po tygodniu usuwałem go. Dla mnie jest zbyt rozbudowany,  obróbka większej ilości zdjęć staje się prawdziwym wyzwaniem. Nabiera się nawyku poprawiania wszystkiego, a wtedy można spędzić nad jednym zdjęciem mnóstwo czasu. Sam program na wolnym komputerze działa (ma tle konkurencji) dość dobrze. Nie jest intuicyjny, trzeba spędzić dość dużo czasu żeby poznać choć podstawowe opcje. Jest darmowy więc niema nic do stracenia, warto go samemu zainstalować i przekonać się czy nam odpowiada praca z nim. Ostatnią wersję którą instalowałem to wersja 5.3. Licencja GPLv3.

ASHAMPOO PHOTO COMMANDER

Znalazł się w programach darmowych, ponieważ cały czas dostępne są różnego typu promocje. Swoją darmową wersję 15, pobrałem ze strony https://www.giveawayoftheday.com/

Programu próbowałem używać przez dobrą godzinę, ale po prostu nie potrafiłem. Zupełnie nie przydatny program dla moich potrzeb, bardzo wolno wczytujący obrazy. Menu, dostępne opcje, powolność w działaniu – to wszystko sprawiło, że był to program z którym bardzo szybko się pożegnałem. Do podstawowej obróbki ‘na szybko’ bo do tego (chyba) nadaje się ten program używam od lat program który opisuję poniżej. Program nie jest darmowy do zastosowań komercyjnych.

FastStone Image Viewer

To mój podstawowy program, bardzo szybki, bardzo łatwy, ma dużo potrzebnych funkcji które są banalne w obsłudze. Program jest w pełni spolszczony. Używam aktualnie wersji 6.4, a przy okazji tego wpisu zauważyłem, że jest wersja 6.5 więc do wad można zaliczyć brak powiadomień o dostępnych aktualizacjach. Nie ma tu czego pisać, ten program to podstawa, choć raczej używany u mnie do jpgów, to pierwszy ‘odstrzał’ RAWów z karty aparatu poruszonych/nietrafionych itd. robię właśnie tym programem. Program nie jest darmowy do zastosowań komercyjnych.

Capture One Sony

Darmowy tylko dla użytkowników aparatów Sony. Sam kupując Sony a6000 mogłem korzystać z tego programu. Capture One był dla mnie prawie idealnym narzędziem pracy, jedyne czego brakowało to opcji korekty lokalnej tak jak ma to miejsce w lightroomie. Program jest łatwy, prosty, szybki i przyjemny. Mając aparat sony nie szukał bym innego darmowego programu.

Capture NX-D

Darmowy dla użytkowników Nikonów. Kilka razy próbowałem z niego korzystać, ale nigdy mnie nie przekonał. Jest mało intuicyjny, wolny i nie przyjemny w obsłudze. Jedyną zaletą jest zaznaczenie miejsca gdzie ustawiona była ostrość (może się przydać przy np. porównywaniu zdjęć przy kalibracji body+szkło). Wielu użytkowników twierdzi, że daje najlepsze efekty ze wszystkich programów przy obsłudze plików *.NEF i *.NRW (pliki raw nikona). Mimo wszystko ma bardzo słabe opinie w internecie co i ja potwierdzam.

DxO OpticsPro

Program w najnowszej wersji nie jest darmowy, ale starsze wersje są darmowe, można je śmiało znaleźć w internecie (wystarczy wpisać w google: dxo optics pro free). Program jest szybki i dość łatwy w obsłudze, posiada bogaty zasób gotowych presetów i bardzo dobrze koryguje wady obiektywów. Do średnio-zaawansowanej obróbki zdjęć jest dobry. Czasami gdy potrzeba zrobić coś więcej ze zdjęciem – wtedy brakuje narzędzi i po jakimś czasie stwierdza się, że to jednak za duży problem. Wracałem do programu kilka razy i przeważnie po 2-3 tyg usuwałem.Darmowy program do obróbki RAW

Ciężko jest wybrać idealny Darmowy program do obróbki RAW, polecam instalować i sprawdzać samemu, czy program działa wystarczająco szybko na naszym komputerze, czy łatwo się go obsługuje i czy zapisane zdjęcia są dobrej jakości. Piszcie w komentarzach czego używacie i dlaczego. Polecam również inne wpisy..

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*