Sprzedaż zdjęć w internecie – porównanie stocków

admin/ 14 sierpnia, 2018/ Inne/ 8 comments

Sprzedaż zdjęć w internecie – porównanie stocków

Tekst piszę jako osoba która rozpoczęła sprzedaż zdjęć bardzo nie dawno, bo dokładnie w styczniu 2017 roku (na dzień dzisiejszy jest to więc 20 miesięcy). Cały czas uczę się fotografii, czytam, robię zdjęcia, obrabiam, wrzucam, czytam i tak w kółko. Na forach internetowych można przeczytać, że fotografia stockowa staje się nie opłacalna dla twórców. Dzieje się tak z kilku powodów – kiedyś podobno wystarczyło portfolio z 100-200 dobrymi zdjęciami, a dzisiaj 1000-2000 zdjęć to kropla w morzu. Obecnie co tydzień do bazy wrzucanych jest ponad MILION zdjęć! Nawet jeśli codziennie wrzucić 10 zdjęć, to te zdjęcia mogą nie zostać nigdy znalezione…

Czy warto wrzucać na stocki ?

Sprzedaż zdjęć w stockach to dość wyczerpujące zajęcie, wymagające sporo czasu. Samo wrzucanie zdjęć to dość pracochłonny proces, zdjęcia trzeba zatytułować, opisać, nadać kategorię, nadać tagi, ustawić daty i wrzucić przygotowany wcześniej MR (model release) jeśli są rozpoznawalne osoby/budynki. Osobiście wrzucam na cztery stocki, więc cały proces muszę zrobić za każdym razem 4 razy. Moje zdjęcia nie są jeszcze na dobrym poziomie, więc ciężko ocenić mi jak sprzedawać się będą Twoje zdjęcia. Wszystko zależy od ciężkiej pracy, jakości zdjęć, szczęścia, zapału i posiadanego sprzętu. Z forów wynika, że eldorado na stockach było 10 lat temu, teraz to ciężka praca, choć nadal są osoby które zarabiają bardzo dużo, a nawet istnieją firmy które zajmują się wrzucaniem zdjęć na stocki.Jak musi być przygotowane zdjęcie na stocki?

Po pierwsze trzeba przeczytać i zrozumieć regulaminy poszczególnych stocków. Najważniejsze zasady wynikające z praktyki, a nie z suchych regulaminów to:

 • zdjęcia trzeba robić przynajmniej poprawne (takie mam nadzieję sam robię),
 • żadnych znaków handlowych, wszystkie trzeba usunąć,
 • imprezy masowe są przeważnie traktowane tak, że trzeba mieć zgodę organizatora imprezy na sprzedaż zdjęć, lepiej takich miejsc unikać
 • podobno ciężko przechodzą zdjęcia z dużymi wartościami ISO, obalam ten mit, bo nie raz wrzucałem zdjęcia na ISO 1600, a nawet 3200 z sony a6000. Wszystko jest kwestią jak kto odszumia w postprocesie.
 • nigdy nie wiem co się sprzeda, wrzucam wszystko.

Gdzie wrzucam, jakie stocki wybrać?

Podam tutaj własne zarobki (w przeliczeniu na złotówki), bo ciężko takie dane znaleźć w internecie. Sam jestem ciekawy jak to wygląda, więc prześledzę moje poczynania ze stockami i przy okazji podzielę się nimi z wami.

Shutterstock

Pierwszym moim stockiem był shutterstock gdzie zacząłem najwcześniej. W tej chwili po 20 miesiącach mam 1837 zdjęć w portfolio. Do stycznia 2018 szło mi coraz lepiej, ale od stycznia zmienili coś w algorytmach i sprzedaż zamiast wzrastać zaczęła spadać. Łącznie zarobiłem 220 zł sprzedając 177 zdjęć. Co daje średnią 11 zł  na miesiąc. Przy wrzucaniu ok 92 zdjęć miesięcznie. Średnia ta utrzymuje się od mniej więcej roku czasu, w jednym miesiącu 5$ w innym 1$. Wrzucam tu wszystko, bardzo mało prac odrzuconych, model release nie jest restrykcyjny jak w innych stockach.

Moje zdjęcie z największym przychodem na shutterstocku (ok 20zł):

JRT zaraz po urodzeniu

JRT zaraz po urodzeniu

Gettyimages

W ich bazie mam 1641 obrazów, przygodę z nimi rozpocząłem w sumie w podobnym czasie jak z shutterstockiem, ale miałem przerwę ok 3 miesiące (łączyli kilka platform i mieli sporo problemów technicznych). Zarobiłem w 20 miesięcy 230zł, czyli 11,5 zł na miesiąc. Średnia nie mal identyczna z shutterstockiem. W ich przypadku zaliczyłem dwa miesiące z zarobkiem powyżej 60 zł co napawa mnie optymizmem na przyszłość, że nie będzie to ciągle te 11 zł 😉

Moje zdjęcie z największym przychodem na gettyimages (ok 32zł):

JRT na łące

JRT na łące

Teraz grzebiąc w statystykach po raz pierwszy dostrzegłem ile ktoś za to zdjęcie tak naprawdę  zapłacił gettyimages. Zgadniecie ile ? 64 zł 100 zł?  Nie!  212 zł z czego dla mnie tylko 32 zł !

Swoją drogą to zdjęcie jest nieostre, GO nie jest na oczach psa, wrzuciłem i się sprzedało. Nigdy nie wiadomo co się może sprzedać, a co nie….

Dreamstime

Tutaj posiadam 1369 zdjęć i zarobku 121 zł. Wrzucam od lutego 2017r. W zaokrągleniu wychodzi 6,5 zł na miesiąc, więc wyraźnie gorzej niż na dwóch powyższych stockach, ale też liczba zdjęć jest mniejsza. Nie wrzucam tu zdjęć postaci, zbyt dużo roboty z model release.

Moje zdjęcie z największym przychodem na dreamstime (ok 70zł):

blask świecy

blask świecy

Adobe Stock

Tutaj sprzedaję najkrócej, od listopada 2017. Portfolio 1346 zdjęć. 78 pobranych plików. Zarobki 203 zł w 10 miesięcy, ale teraz ostro zwolniły. Czyżby bonus (promowanie portfolio na początku) dla nowych użytkowników ?

Jak łatwo policzyć najwyższa średnia bo 20 zł na miesiąc.

Moje zdjęcie z największym przychodem na adobe stock (ok 26 zł):

Rodzeństwo dzieci bawi się na planu zabaw w jesienny słoneczny dzień.

Inne stocki

Próbowałem sprzedawać też na 123rf, ale tam sprzedały się przez pół roku może trzy prace, więc zapomniałem o nich na dobre 😉

Podsumowanie, porównanie stocków (w PLN):

porównanie stocków

porównanie stocków

Jak widać, wszystko mniej więcej jest zbliżone do siebie. W końcu wszędzie wrzucam te same foty  😉  Jakie Wy macie doświadczenia ze stockami?

Share this Post

8 Comments

 1. Dzięki za to info przyda się 🙂

 2. Czy Getty Images nie wymaga wyłączności? Na ich stronie znalazłam taki fragment:

  ” You are giving Getty Images the  exclusive right to license your Accepted Content on a worldwide basis and the right to determine the final terms, conditions and pricing of any licenses relating to Accepted Content, while the Agreement remains in force.” 21 wrz 2017

  Źródło: https://contributors.gettyimages.com/article_public.aspx?article_id=5610

  1. 6. Do I have to submit my work exclusively to you during our relationship, or can I sell or license it with other people? What is ‘exclusivity’?

   The work you can submit to anyone else while you are working with us depends on which agreement you are offered and the type of exclusivity it provides, as follows:

   a. Non-exclusive (iStock only): This is the way most contributors start with us. You can submit your original work to us and to third parties like other stock agencies, as well as licensing it directly yourself.

   b. Contributor Exclusive (iStock only): When you’re ready, you can apply to become Exclusive with iStock. This means you can submit all your photos, illustrations and videos for stock licensing only to iStock, and no one else. We offer an exclusive catalogue of content to our clients which they cannot license from anyone else and in return, you’ll get higher royalties. Learn more here.

   c. File Exclusive (Getty Images only): This means any files (photos, videos, illustrations, etc.) you submit to us must be exclusive to Getty Images. As a Getty Images contributor, you will not be permitted to directly license Accepted Content (or Similars) yourself or submit it to any other stock agency or Third Party.

   https://contributors.gettyimages.com/Article.aspx?article_id=5812

 3. Przez 3 lata z czystej ciekawości, na EyeEm i tylko tam mialem ok 100 zdjęć. Sprzedawały się 4, w sumie 10 transakcji, za total 42$. Teraz wrzuciłem kolejne 100 zdjęć. Taka zabawa.

 4. a czy te same zdjęcia wrzucasz na każdy stock? nie jest tak, że to samo zdjęcie może być tylko na jednej platformie?
  Co w przypadku gdy zdjęcie ze stocka chce jeszcze dodatkowo sprzedawać w prywatnym sklepie internetowym?

  1. Większość zdjęć mam na wszystkich stockach jednocześnie. Wrzucając zdjęcie nie sprzedaję go danej platformie na wyłączność, tylko pozwalam sprzedać stockowi część moich praw autorskich komuś innemu – np. do powielenia zdjęcia na koszulkach czy w gazecie. Inaczej ma się sytuacja wrzucania ‘na wyłączność’ – wtedy zobowiązujemy się, że dane zdjęcie/a będą tylko na jednym stocku, a stock w zamian za to wypłaca nam większy % od ewentualnej sprzedaży (o np. 30% więcej). Jeśli nie ma umowy na wyłączność – można sprzedawać w prywatnym sklepie, jeśli jest umowa na wyłączność- wtedy trzeba przeczytać jej warunki 🙂 Jest jeszcze jeden ‘kruczek’ – ktoś kupi nasze zdjęcie z pełnymi prawami. Wtedy takie zdjęcie nie jest już nasze i należy jak najszybciej usunąć je ze wszystkich stocków i ogólnie nie można dalej sprzedawać żadnych praw do niego – bo zdjęcie nie jest już nasze. Jeszcze tak zdjęcia nie sprzedałem, ale wiem, że za taką sprzedaż można skasować kilkaset dolarów.

 5. Odejmowałeś od zysków sprzedaży koszty konta premium na każdym portalu?

  1. Przy sprzedaży zdjęć nie trzeba posiadać konta premium (nawet nie wiem czy takie jest). Dla dostawców przeważnie są oddzielne konta, rozdzielone od tego na którym kupuje się fotografie. Można za to starać się o dostarczanie ‘na wyłączność’ dla jednego stocka, wtedy dostajemy więcej % od sprzedaży, ale zobowiązujemy się, że nie będziemy wstawiać tych zdjęć na inne stocki.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*