Światło w fotografii

admin/ 9 kwietnia, 2018/ Kurs fotografii/ 0 comments

Światło w fotografii

Bez światła nie było by zdjęć. Światło dla fotografa jest jak farba dla malarza czy cegły dla murarza. Bez kontrolowania światła, nie można kontrolować efektu końcowego zdjęcia.

Światło jest praktycznie wszędzie, światło to promieniowanie optyczne, oko ludzkie widzi tylko część pasma światła – światło widzialne. Światło występuje wszędzie gdzie transmitowana jest energia, np. słońce, świeca, rozgrzany metal, lawa wulkanu czy niektóre reakcje chemiczne dadzą światło. Źródło światła emituje falę elektromagnetyczną składającą się z fotonów. Fala ta (jak fale na jeziorze) przemieszcza się w każdym kierunku od źródła promieniowania. Po uderzeniu w powierzchnię fala ta zostaje odbita w różnych kierunkach. Fala zostaje rozproszona ponieważ żadna powierzchnia nie jest zupełnie gładka.

Światło w fotografii – rodzaje światła

Światło można podzielić ze względu na źródło jego powstawania, jakość światła, natężenie oraz temperaturę barwową.

Światło bezpośrednie

np. ze słońca, czy z żarówki, które pada na naszą siatkówkę oka bezpośrednio ze źródła. Takie źródło charakteryzuje się tym, że powoduje duże cienie oraz duży kontrast na zdjęciach. Część sceny może ulec przepaleniu, a w cieniach może brakować detali.

 Światło odbite

Występuje gdy światło zostaje odbite od powierzchni i dopiero wtedy trafia na obiekt oświetlany. Przykładem może być osoba która stoi pod drzewem w słoneczny dzień, światło słoneczne nie oświetla jej twarzy bezpośrednio, lecz dopiero po odbiciu od liści, ziemi itd. Światło to jest miękkie, nie powoduje przepaleń i mocnych cieni, lecz jego natężenie jest słabsze. Światło odbite występuje również gdy zastosujemy przegrodę między źródłem światła, a obiektem oświetlanym, najprostszym przykładem jest użycie parasolki w słoneczny dzień, lub abażura na żarówce. Również chmury rozpraszają światło słoneczne co powoduje jego zmiękczenie (rozproszenie).Natężenie światła

Natężenie światła można porównać do deszczu, im mocniej pada tym szybciej nasze ubranie ulegnie zmoczeniu, jeśli tylko kropi, nasze ubranie dłużej będzie suche. Tak samo jest ze światłem, im jest ono mocniejsze tym szybciej piksele na matrycy ‘wypełnią się światłem’. Jeśli natomiast jest bardzo ciemno, będziemy musieli długo naświetlać scenę by cokolwiek zaobserwować na zdjęciu.

Największym natężeniem będzie pełne bezpośrednie słońce. Światło o normalnym natężeniu to światło w normalny dzień, gdy światło przedostaje się przez chmury i zostaje rozproszone, lub światło w domu. Światło słabe to światło w nocy przy świetle księżyca, lub oddalonej lampy ulicznej, lub światło w domu jeśli jest wyjątkowo słabe i nie widzimy w nim dobrze.

Temperatura światła

Wpływa na nastrój zdjęcia. Fotografując w formacie RAW, temperaturę zdjęcia można ustawić podczas obróbki zdjęcia na komputerze.

Światło ciepłe – barwy żółte, pomarańczowe, czerwone. (światło świeczki, płomień, lampa sodowa, żarówka wolframowa, wschód i zachód słońca, halogeny)

Światło zimne – barwy niebieskie, zielone, fioletowe (lampy błyskowe, zachmurzone niebo, błyskawica, lampy rtęciowe)

Polecam inne wpisy w dziale kursu fotografii.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*